Nasveti o tem, kako ob človeškem rajanju poskrbimo za svoje živali.
December je prav poseben mesec s čisto svojimi zakonitostmi. Takrat več kot običajno pojemo, plešemo, pijemo, jemo in se veselimo. Žal pa ljudje svoje veselje izražamo tudi na načine, ki so moteči in nevarni za živali, s katerimi si delimo življenjski prostor.
Poki petard in raket so moteči za vse živali, zato si želimo, da bi se jim popolnoma odpovedali in se veselili na bolj živalim (in ljudem) prijazne načine. Ker pa vemo, da bo kljub naši želji vseeno pokalo, smo za vas pripravili nekaj nasvetov o tem, kako ob tem poskrbimo za svoje ljubljenčke. Pomagajmo vsaj njim čim manj stresno preživeti naša rajanja, če že za vse ptice in ostale prostoživeče živali ne moremo storiti prav veliko.
Naše mize so decembra običajno bolj bogato obložene, oči naših živali pa velike in proseče. Ko dodamo še malo decembrske sproščenosti, smo kmalu pri »Ah, saj en košček mu/ji pa res ne bo škodil.« In ko tako mislijo mama, ata, otroci, babi in dedi pa še kakšna soseda zraven, so zelo hitro tu najmanj prebavne težave, ali pa še kaj hujšega. Prebavne težave in hkrati strah pred sprehodi po pokajočem bojišču pa je kombinacija, ki si jo gotovo ne želite ne zase in ne za svojo žival. Ne na običajne dni in še manj na praznične. Zato jim raje postrezite s priboljški, prilagojenimi njihovim želodcem. In ne bodite čez vse meje radodarni.
Decembrska družabna omrežja so polna oglasov o izgubljenih psih, zato bodite na sprehodih posebej čuječni in previdni. Nikakor ne spuščajte psa s povodca, četudi ima drugače odličen odpoklic. Pes naj bo na varen povodec pripet s kvalitetno ovratnico ali oprsnico, saj pok petarde v njegovi bližini lahko povzroči veliko paniko, zaradi katere se lahko tudi sname s povodca in zbeži. Na sprehode se odpravite v urah, ko je pokov manj. Izbirajte mirnejše kraje, če takšnih v vaši neposredni bližini ni, se odpeljite z avtomobilom kakšen kilometer stran od pokajočih »bojišč«.
Božično in novoletno okrasje naj bo varno. Če ste lastnik muce, novoletne smrečice ne krasite z dragocenimi okraski in bodite pripravljeni na vsaj nekaj škode. Poskrbite, da vaša žival ne bo pojedla katerega od okraskov in vas prisilila k obisku dežurnega veterinarja. Primerno zaščitite tudi kable svetlobnih teles.
Na najbolj vesele dni in noči ne puščajte svojih psov samih na ograjenih dvoriščih ali v pesjakih. Če ima vaša muca izhod v zunanje okolje, ji tega onemogočite. Naj vsaj najbolj noro noč preživijo v varnejšem prostoru, ki ponuja nekaj zvočne in svetlobne izolacije. Če se le da, naj ne ostanejo sami. Če boste torej silvestrovali skupaj, spustite rolete ali žaluzije na oknih, poslušajte radio ali televizijo malo bolj na glas kot običajno in se ne odzivajte na njihov strah s tolaženjem. Raje poskušajte žival zamotiti z igro in priboljški.
Če vaša žival kljub vsem ukrepom vsak december trpi, ji poskušajte pomagati z naravnimi sredstvi za zmanjševanje stresa. Nekatere med njimi je potrebno začeti jemati vsaj 14 dni prej, zato poskrbite za to pravočasno. Pomagate jim lahko s feromoni, Bachovimi kapljicami, konopljinimi pripravki in različnimi prehranskimi dodatki. Če je vaša žival še posebej občutljiva in zelo težko preživi decembrska pokanja, se pravočasno posvetujte z veterinarjem, ki bo morda predpisal močnejše pomirjevalo.