Kako se lahko z nekaj truda izognemo velikim težavam, bolečinam, zapletom in stroškom, ki jih prinašajo bolezni zob in dlesni naših psov in mačk.
Ah, ti zobje. Koliko preglavic, bolečin in neprijetnosti nam povzročajo, če nismo ravno eni od tistih redkih srečnežev, ki jim je genetika zagotovila lep in zdrav nasmeh do pozne starosti. Prav nič drugače kot pri ljudeh pa ni niti pri družnih živalih. Tudi pri njih veterinarji opažajo porast težav z zobmi in le redki so tisti srečneži med psi in mačkami, ki tekom življenja ne potrebujejo pomoči veterinarjev zaradi težav z zobmi in dlesnimi.
Genetika, skrb za higieno zob in pravilna prehrana so najpomembnejši dejavniki, ki tako pri ljudeh kot pri živalih odločajo o tem, kako resne in pogoste bodo težave z zobmi. Na prvo res nimamo vpliva, zato je prav, da se potrudimo tam, kjer se lahko. Predvsem pri skrbi za čistočo zob. Svojih (a kar brez skrbi, to ni tema tega članka), in zob živali, za katere smo odgovorni.
Redna skrb za higieno zob preprečuje nastanek mehkih zobnih oblog, ki predstavljajo gojišče za nezaželene bakterije ter sčasoma mineralizirajo v trd zobni kamen, ki nenehno draži dlesni ter povzroča vnetja. Če se takšno stanje v ustni votlini ne zdravi, se vnetje stopnjuje v močna vnetja mehkih tkiv in dlesni - gingivitis. Lahko pride tudi do topljenja zobnih kosti, do vnetij zobne pulpe, abscesov v ustni votlini in drugih bolečih neprijetnosti. Nezdravljene bolezni zob in ustne votline lahko privedejo tudi do resnih obolenj srca, ledvic in jeter. Raziskave potrjujejo, da neprimerna zobna nega skrajšuje življenjsko dobo domačih živali za 20 odstotkov.
Da nekaj ni v redu z zobmi naše živali največkrat ugotovimo zaradi težav s prehranjevanjem, neprijetnega ustnega zadaha ali povečanega slinjenja. Ob vseh naštetih je nujen obisk veterinarja, ki bo ugotovil, kaj se z živaljo dogaja.
Na srečo pa obstaja mnogo načinov, da preprečimo ali vsaj zmanjšamo možnost pojava težav. Najpomembnejši je skrb za redno vsakodnevno higieno zob. Za to nikoli ne uporabljamo zobnih past za ljudi, saj te ustvarjajo milnato peno, ki je živali ne znajo izplakniti in izpljuniti. Vedno uporabljamo pripomočke in sredstva, namenjena živalim. Na voljo so nam zobne paste, naprsniki, ščetke, čistilni robčki, geli, ustne vodice, prehrambni dodatki. Pri tem je najlažje, če na čiščenje zob žival navadimo še ko je ta mladič, a če bomo dovolj potrpežljivi, se bo z nekaj truda na zobno nego navadila tudi odrasla žival.
Skrb za zobe je lahko tudi zabavna in prijetna, če se je lotimo z veseljem, če uporabimo sredstva, namenjena živalim, saj so ta običajno tudi živalim okusna, za večje veselje in boljši učinek pa lahko vključimo tudi temu namenjene priboljške in igrače.
Minutke, namenjene higieni zob vaše živali, naj sčasoma postanejo vaš vsakodnevni ritual, dragoceni trenutki druženja z vašim živalskim prijateljem, prijetni tako vam kot njim. Verjemite, če se boste opravila lotili z dobro voljo in dobrimi pripomočki, vam bo uspelo, rezultat prijetnega vsakodnevnega druženja pa bodo zdravi zobje vaše živali.