Skrb za mačje najdenčke

Nasveti o tem, kako pravilno poskrbimo za mačje mladiče brez mačjih mam.

Pomlad je krasen letni čas, ki nas obdaruje s prebujajočo se naravo, brstenjem in cvetenjem dreves in dišečih grmovnic. Žal pa je to tudi čas mnogih odvrženih mačjih mladičev, katerih skrbniki niso pravočasno poskrbeli za sterilizacijo mačjih mamic.

 

Ta zapis ni namenjen vzbujanju slabe vesti ali izpričevanju ogorčenja nad ljudmi, ki ne poskrbijo za preprečevanje kljub vsem informacijam, ki so v današnjem času na voljo, kljub sofinanciranim posegom sterilizacij in kastracij ter ostalim preventivnim programom, ki jih izvajajo društva, neprofitne organizacije, zavetišča, občine, veterinarske ambulante in posamezniki. Vseeno pa vsem bralcem polagamo na srce, da vsak posebej in vsi skupaj storimo vse, kar lahko, da vendarle prekinemo s to nehumano in nazadnjaško tradicijo odvrženih in pobitih mačjih revežev.

 

Mnogim muckom, ki nekaj dni stari končajo na cestah, v jarkih, gozdovih in smetnjakih, ne uspe preživeti. Nekateri pa imajo srečo, da jih pravočasno najdejo ljudje, ki jim želijo pomagati in zanje primerno poskrbijo. In prav temu, nasvetom kako to storimo, je namenjen naš članek.

 

Če ste tudi sami najditelj nebogljenega mačjega mladiča ali več njih, je naš prvi nasvet ta, da se najprej podučite, kaj in kako storiti. Včasih je že eno samo, sicer dobronamerno, a vendarle napačno dejanje, lahko za mucka usodno.  Med najpogostejše usodne napake zagotovo sodi hranjenje s kravjim mlekom. Kravje mleko, razredčeno ali ne, je neprimerna hrana za mucke in lahko povzroči resne prebavne težave in celo smrt zaradi dehidracije.

 

Kateri so torej pravilni postopki ob najdbi odvrženih mačjih mladičev?

 

  1. Najprej vedno preverimo, če imajo mladiči mačjo mamo, ki se bo morda vrnila k njim. Nikakor jih namreč ne želimo ločiti od mame, saj tako resno zmanjšamo možnosti njihovega preživetja, hkrati pa ogrozimo zdravje mačke, pri kateri lahko prehiter odvzem sesnih mladičev vodi do resnega zapleta z mastitisom. Preverimo tudi, če so v bližini še kakšni mladiči, sorojenci najdenčkov.

 

  1. Bolj pomembno od hranjenja je v prvih trenutkih najdbe to, da mladiče segrejemo. Ti namreč tudi v poletnih mesecih potrebujejo za preživetje neposreden stik z virom toplote. Za ogrevanje nam lahko služi termofor, če tega nimamo, si lahko pomagamo tudi s steklenicami s toplo vodo. Tako termofor kot steklenice zavijemo v mehke brisače ali odejice.

 

  1. Mladiči najprej niso sposobni samostojnega izločanja. Za izločanje urina in iztrebljanje v prvih tednih življenja z nego poskrbi mačja mama, zato moramo pri zapuščenem mladiču njeno vlogo prevzeti ljudje. Z nežnim masiranjem spodnjega dela trebuščka in spolovil dosežemo, da se muc polula in / ali pokaka. Pri komaj najdenih mucih vedno najprej poskrbimo za ogrevanje in izločanje, šele nato je na vrsti hranjenje. Podhlajenih mladičev ne hranimo!

 

  1. Šele ko smo najdene mucke ogreli in poskrbeli za izločanje, je na vrsti hranjenje. Mačje mladiče hranimo vedno le s posebnim mlekom po prilagojeni steklenički ali brizgi. Ob tem pazimo, da mladič samostojno požira in da mu mleka ne vlivamo mi, saj mu tako lahko zalijemo pljuča. Do starosti 14 dni hranimo podnevi in ponoči na približno tri ure, pozneje počasi povečujemo razmak med posameznimi obroki. Po četrtem tednu ga začnemo postopoma dohranjevati s kakovostno svežo hrano in briketi za mačje mladiče. Po vsakem hranjenju z masiranjem poskrbimo za izločanje.

 

  1. Najdene mladiče bi moral čimprej pregledati veterinar, ki se spozna na oskrbo tako mladih mačk in bo poskrbel za primerno odpravljanje notranjih in zunanjih zajedavcev, za potrebna cepljenja in, ob primernem času, sterilizacijo in kastracijo.

 

  1. Kljub nasvetom, ki jih najdete v tem našem in mnogih drugih zapisih, priporočamo, da vam pravilne postopke nege in hranjenja nekdo pokaže. Zato se je ob najdbi, sploh če imamo prvič stik z mačjimi mladiči, najbolje obrniti na organizacije ali posameznike, ki imajo izkušnje z oskrbo osirotelih mačjih mladičev.

 

Vsem skupaj želimo, da se nam v bodoče ne bo potrebno več srečevati z mačjimi odvrženčki in nam bodo ti in takšni nasveti v pomoč le izjemoma.

 

Povezani izdelki

     Royal Canin Veterinary Diet Gastro Intestinal Kitten Mousse 195g

    Mokra hrana za mačje mladiče s prebavnimi motnjami in ob odstavljanju z mleka.

    Cena z DDV:
    3,45 €
    DONACIJA: RC mleko za mačje mladiče v Zavetišču Mačja hiša
    DONACIJA ZA MUCKE MAČJE HIŠE. IZDELEK DOSTAVIMO NEPOSREDNO V ZAVETIŠČE MAČJE HIŠE.
    Cena z DDV:
    17,00 €
    Piškotki za analitiko
    Ti se uporabljajo za beleženje analitike obsikanosti spletne strani in nam zagotavljajo podatke na podlagi katerih lahko zagotovimo boljšo uporabniško izkušnjo.
    Piškotki za družabna omrežja
    Piškotki potrebni za vtičnike za deljenje vsebin iz strani na socialna omrežja.
    Piškotki za komunikacijo na strani
    Piškotki omogočajo pirkaz, kontaktiranje in komunikacijo preko komunikacijskega vtičnika na strani.
    Piškotki za oglaševanje
    So namenjeni targetiranemu oglaševanju glede na pretekle uporabnikove aktvinosti na drugih straneh.
    Kaj so piškotki?
    Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate z uporabo in beleženjem piškotkov.V redu Več o piškotkih