Ste v trgovini za male živali ali v supermarketu kdaj stali pred polnimi policami mačje hrane in niste vedeli katero izbrati? Na izbiro je veliko vrst hrane, če pa k temu prištejemo še različne znamke in linije, je odločitev lahko resnično težavna. Kako torej vedeti katero hrano izbrati za vašo mačko?
Kot ljudje, tudi mačke potrebujejo uravnoteženo prehrano, ki vsebuje pravo količino hranil. Najbolje se je držati priznanih blagovnih znamk, ki jih lahko kupite v specializiranih trgovinah za male živali. Tako boste vaši mački zagotovili vse, kar potrebuje, da ostane zdrava.
Hrana za mačke je lahko popolna ali dopolnilna:
Ne glede na to katero hrano izberete, mora mačka vedno imeti na voljo svežo vodo.
Če se odločite mačko hraniti z doma pripravljeno hrano, se morate o tem dobro poučiti. Kuhani hrani je nujno potrebno dodajati določene prehranske dodatke (tavrin in druge), surova pa mora biti pripravljena varno in mora v pravem razmerju vsebovati mišičnino, drobovino, kosti in maščobe.
Ne pozabite, vaša mačka
Mačke nimajo razvitega občutka za žejo, ker so potomke puščavskih mačk, ki so vse potrebe po vlagi zadovoljile preko zaužitje hrane in ne s pitjem vode. Zato lahko pri hranjenju izključno z briketi zaradi nezadostnega vnosa tekočine sčasoma pride do zdravstvenih težav (težave s sečili, sečnimi in ledvičnimi kamni…). V zadnjih letih se zato priporoča kombinirano hranjenje z briketi in mokro hrano iz konzerv in vrečk.
Mokra hrana
Mokra hrana je običajno na voljo v pločevinkah, vrečkah ali posodicah. Je mehka in na voljo v mnogih okusih, teksturah in oblikah. Lahko je popolna ali dopolnilna, vsebuje različne deleže mesa in dodatke. Na voljo so fileji, koščki, fino ali grobo mlete paštete, penice (moussi) in različne kombinacije vseh naštetih. Koščki in fileji so lahko v juhi, omaki ali želatini. Na voljo so bio različice, enobeljakovinska hrana, hrana brez žit. Vsa pestrost ponudbe priča tako o pomembnosti mokre hrane za mačke, kot tudi o izbranem in delikatnem okusu naših mačjih razvajenk.
Suha hrana
Suha hrana je za lastnike najbolj praktična, saj je lahko mačkam na voljo cel dan, ne da bi se pokvarila. Zelo prav pride tudi na potovanjih ali v obdobjih naših dnevnih odsotnostih. Zdravim mačkam lahko predstavlja enega ali več polnovrednih dnevnih obrokov, pri mačkah s težavami z ledvicami in sečnimi kamni pa se običajno priporoča hranjenje z mokro hrano.
Tudi pri briketih imamo na voljo pestro izbiro različnih blagovnih znamk, okusov, velikosti, z različno vsebnostjo mesa in dodatkov. Na voljo so enobeljakovinski briketi in različice brez žit.
Pri izbiri mačje hrane je žal še vedno za veliko lastnikov odločilni kriterij cena. Hrana, ki jo lahko kupite v živilskih prodajalnah, supermarketih, drogerijah itd. je občutno cenejša od hrane v trgovinah za živali, vendar žal na račun kakovosti. Hrana za mačke v prosti (masovni) prodaji ima majhno vsebnost mesa (5 % ali celo manj), ki je ključno za zdravo prehrano mačke, in praviloma vsebuje več stranskih mesnih produktov kot dejanskega mesa. Mnogokrat vsebuje tudi veliko žit, ki dajejo občutek sitosti in zapolnijo potrebo po kalorijah ter nepotrebne in včasih tudi škodljive dodatke, kot je sladkor.
Količina hrane je odvisna od tipa hrane, velikosti (in teže), starosti ter stopnje aktivnosti vaše mačke. Ob pričetku hranjenja upoštevajte navodila na embalaži, nato pa redno spremljajte težo mačke in, če je potrebno, količino hrane primerno prilagodite.
Debelost
V današnjem času se tudi pri mačkah pojavlja vse več debelosti. Zato je pomembno, da spremljate težo mačke in poskrbite, da ta ni previsoka. Debele mačke imajo namreč večjo možnost, da se jim razvijejo s težo povezane bolezni, kot je na primer diabetes.
Ker je gibanje pomemben dejavnik pri uravnavanju teže, je notranjim mačkam potrebno zagotoviti možnost za gibanje ter jih k temu tudi spodbujati. Priporočamo uporabo različnih igrač, kot so žogice, miške, vrvice, igrače na vrvicah...ter plezala, police, mačje steze.
Če vas skrbi teža vaše mačke, se obrnite na veterinarja. Hrane mački nikoli ne smete odtegniti v celoti ali preveč zmanjšati količine, saj lahko to vodi do resnih težav z zdravjem, predvsem z jetri.
Priboljški
Mačke so priboljškov vedno zelo vesele in se jih običajno ne naveličajo, zato moramo sami poskrbeti za zmernost. Predvsem pa moramo biti tudi pri priboljških pozorni na njihovo kvaliteto in se dobro prepričati o sestavi, preden jih ponudimo mački. Veliko priboljškov nižjega cenovnega razreda vsebuje tudi snovi, ki so za vašega ljubljenčka lahko škodljive, na primer sol, zato je pri takih produktih pazljivost še posebej pomembna.
Pitje
Poskrbite, da bo mačka vedno imela na voljo pitno vodo in ne pozabite:
Nekatere mačke so preprosto bolj izbirčne kot druge, lahko pa nehajo jesti tudi zaradi stresa ali bolezni. Če vaša mačka preneha jesti, poskusite:
Kdaj je potrebno obiskati veterinarja?
Bodite pozorni na spremembe v prehranjevalnih in pitnih navadah vaše mačke, saj lahko le-te kažejo na težave z zdravjem. Mačko obvezno peljite k veterinarju, če:
Mačje prehranske potrebe se spreminjajo glede na njihova leta in zdravje, zato je na voljo več specifičnih vrst:
kitten – za mlade mačke,
senior – za mačke, starejše od 7. let,
indoor – za notranje mačke,
sensitive – za mačke z občutljivo prebavo ali alergijami,
low-calorie (ali light) – nizko kalorična hrana za pretežke mačke.
enobeljakovinska - za alergike in kot izključevalna dieta
low grain - z nizkim deležem žitaric
grainfree - brez žit
Breje in doječe mačke
Breje in doječe mačke potrebujejo enako visoko beljakovinsko hrano kot mladički (kitten). Breja mačka naj ima neomejen dostop do hrane in sveže pitne vode. V času brejosti bo najverjetneje pojedla nekoliko več kot običajno, ko bo dojila mladičke, pa bo zaradi proizvajanja mleka lahko pojedla celo dva ali trikrat toliko kot običajno.
Mačji mladički
Zdrava mačja mama bi morala biti sposobna mladičke hraniti do šestih oziroma osmih tednov. Z odvajanjem od maminega mleka lahko pričnete z dodajanjem dobro pretlačene hrane za mlade muce pri približno štirih tednih. Če ima mama veliko leglo, ne more hraniti svojih mladičev ali so mladički brez mamice, jim je potrebno dodajati nadomestek mleka ali jih popolnoma hraniti z nadomestkom.
Mladički imajo majhne trebuščke in veliko porabo energije, zato jih je potrebno hraniti pogosteje, z majhno količino hrane. Idealno je 4-krat dnevno do 12. tedna in 3-krat dnevno dokler niso stari šest mesecev. Ko zrasejo, jim lahko ponudite kolikor hrane želijo, dokler niso stari eno leto.
Odrasle mačke
Mačja hrana označena kot „adult“ (za odrasle mačke) je primerna za mačke med prvim in sedmim ali osmim letom starosti. Odraslo mačko hranite dvakrat ali trikrat dnevno, po najnovejših priporočilih tudi štirikrat, pri čemer pazimo, da ne prekoračimo skupnega dnevnega odmerka hrane.
Seniorji
Mačja hrana označena kot “senior” je namenjena mačkam po sedmem oziroma osmem letu. Na tržišču je veliko vrst hran, ki so namenjene starejšim mačkam in zadovoljujejo različne dietne potrebe.
Posebno dietno hrano lahko predpiše veterinar v primeru zdravstvenih težav, kot so težave z ledvicami ali sklepi. Veterinarske diete so na voljo tudi v naši trgovini, ponudimo jih le mačkam, ki jim je to prehrano določil veterinar ter se pri hranjenju držimo navodil, ki smo jih dobili pri veterinarju.